середа, квітня 29, 2015

А ТАНЕЦЬ ВІЧНИЙ ЯК ЛЮБОВ

29 квітня - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ТАНЦЮ

У 1982 році створений при ЮНЕСКО Міжнародний Комітет Танцю запропонував щорічно святкувати 29 квітня Міжнародний День Танцю. В цей день в 1727 році народився французький балетмейстер Жан Жорж Новер, реформатор і теоретик хореографії. Його вважають батьком сучасного балетного театру.
Танець, хореографія - це величезна, багата й дуже різноманітна галузь мистецтва. Бувають танці, пов'язані з якоюсь певною національністю, належать одному якомусь народові.А бувають танці, народжені одним народом, але вони вже стали надбанням багатьох, навіть усіх народів світу. Одні танці танцювали тільки прості люди - в селах та містах, інші - тільки в палацах і в аристократичних салонах. А бували й такі, які користувалися однаковим успіхом і у простого народу, і в придворних колах. Життя одних танців було дуже коротке, інші жили дуже довго. Одні танці, народжені для того, щоб їх танцювали, назавжди такими і залишаються. Інші, перейшовши за межі, запрограмовані їм при народжені, перестають бути побутовими, звичайними танцями і проникають у всі жанри музики - від простої дитячої пісеньки до опери і симфонії. Існує танець, який не старіє вже майже три століття. Це...ВАЛЬС! ВАЛЬС! ВАЛЬС! Він заполонив всі галузі музики. Народився десь на стику трьох країн: Німеччини, Австрії і Чехії. Спочатку він був простим народним танцем. У 18 столітті він проник і в аристократичний салон. Поступово музика вальсу перестала бути тільки музикою, під яку танцюють, - її почали слухати.
Цікаво, що за три століття з'явилося багато інших танців. Кожна епоха давала нові пісні і танці. Одні лишались, інши помирали. Але ВАЛЬС жив, збагачуючись тим, що йому давав кожний народ, кожна нова епоха, кожний новий час.
Вальс став символом юності, весни, любові, символом ніжності, поетичних почуттів, світлих життєвих мрій.
Багато вальсів "звучить" у літературі. Одним із перших опис вальсу дав Й.Гете в романі "Страждання юного Вертера" в 1774 р., в якому Вертер танцював із Шарлоттою вальс. Наташа Ростова знайомиться з Андрієм Болконським під звуки вальсу. Драма Ніни Арбеніної ("Маскарад" Лермонтова) розігрується на фоні вальсу. Зустріч Ромео і Джульєтти і в опері Гуно, і в драматичній симфонії Берліоза, написаних за трагедією Шекспіра, втілена композиторами також у вальсовій музиці. Ольга Кобилянська написала оповідання "Меланхолійний вальс". Для Софії Дорошенко (із життям якої автор порівнювала своє життя) вальс став засобом висвітлення душі. 
День Танцю покликаний об'єднати всі напрямки Танцю, звернути увагу на його здібності об'єднувати людей заради дружби і миру, дозволяючи говорити однією мовою - мовою Танцю.
                          Література, використана в публікації:
- Гете Й. Страдания юного Вертера.-М,1982.- 174с.
- Ідом Г. Вчимося танцювати.-Київ,1998.- 32с.
- Кабалевський Дм.Як розповідати дітям про музику.-Київ,1982.- 319с.
- Кобилянська О. Повісті; Оповідання.-К,1988.- 672с.
- Лермонтов М. Маскарад.-Л,1990.- 272с.
- Толстой Л. Война и мир.-Київ,1986.- 784с.
- Шекспір "Ромео і Джульетта.-Харків,2007.- 285с.
- Энциклопедический словарь юного музыканта.-М.1985.- 352с.
                              

четвер, квітня 23, 2015

ЗІ МНОЮ ДРУГ МІЙ, КНИЖКА

СВЯТКУЄМО ДЕНЬ КНИГИ ТА АВТОРСЬКОГО ПРАВА

 Свято відзначають у 190 країнах світу. Вперше відсвяткували в 1996 році в Каталонії (Іспанія), де уже понад 80 років існує традиція дарувати в день святого Георгія троянди і книжки тим, кого любиш. Троянди символізують кров, пролиту Георгієм у битві з драконом, а книги нагадують про дату 23 квітня. Адже саме цього дня померли Сервантес, Шекспір, Інка Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський, народилися Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник. Тож цілком природно, що Генеральна конференція ЮНЕСКО, яка проходила в Парижі в 1995 році, вирішила віддати в цей день данину уваги і шани книжкам і авторам, закликаючи молодь знаходити задоволення в читанні. Однією з перших українських рукописних книг було Реймське Євангеліє, 1049 року вивезене з Києва до Парижа дочкою Ярослава Мудрого Анною. Серед інших знаменитих українських рукописних книг - Остромирове Євангеліє, "Ізборник Світослава" та Пересопницьке Євангеліє. 
Першою друкованою книгою українського автора була "Прогностична оцінка поточного 1483 року" Юрія Котермака з Дрогобича, видана в Римі. А першою книгою, надрукованою в Україні, став Апостол, виданий Іваном Федоровим 1574 року у друкарні Львівського православного братства. 

                      Найвірніша з друзів - книжка рідна, мила.
                   Сторінки у неї - чарівливі крила,
                   І на них ми линем у казковий світ,
                   В мандри до далеких Золотих Воріт.
                        Гей, які цікаві ждуть нас там пригоди!
                        Скільки раювання, скільки див природи,
                        Скільки стріч нежданних в пралісах густих
                        Книжка нам дарує у мандрівках тих!
                   Про князів, козацтво і стрільців розкаже,
                   Про повстанську славу, про насилля враже.
                   Про любов до волі месників-борців,
                   Про могутній Київ і про давній Львів.
                         І навчить, як жити, горю не коритись,
                         Щастя здобувати, сміло з лихом битись,
                         Зберігати вірність у душі своїй
                         І служити завжди правді лиш одній.
                   Найвірніша з друзів - книжка рідна, мила,
                   Наша в ній надія, в ній і наша сила.
                   Слався, величайся, зіркою гори,
                   Українська книжко, серед дітвори!
                                                      (Роман Завадович)

До уваги наших друзів представляємо виставку "Ювілеї є і у книжок".








субота, квітня 11, 2015

ВЕЛИКДЕНЬ - ЧУДО ІЗ ЧУДЕС

 ВЕЛИКИЙ ДЕНЬ! ВЕЛИКИЙ ДЕНЬ! ЯСНИЙ ВЕЛИКДЕНЬ НА ЗЕМЛІ!

Христос воскрес! Христос воскрес!                                                                                           Вся природа пробудилась, весна в квіти нарядилась,
І пташки защебетали, Христа Бога всі вітали.
Сяє сонце із небес: Христос воскрес! Христос воскрес!
     Воскресіння Христа - це найбільша й найсильніша запорука роду людському на майбутнє воскресіння до нового й вічного життя - радісного і щасливого...

                             





понеділок, квітня 06, 2015

МУЛЬТИКІВ КРАЇНА ЧАРІВНА

              ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МУЛЬТФІЛЬМІВ


Сьогодні - Всесвітній день мультфільмів. В 2002 році Міжнародною асоціацією анімаційного кіно 6 квітня було проголошено Всесвітнім днем мультфільмів. В цей день 1906 року була створена серія перших анімаційних фільмів "Комічні фази смішних облич". Автори: Джон Стюарт Блектон і Альберт Сміт - засновники кінематографічного об'єднання "Вітаграф"." Мультиплікація" в перекладі з латинської "множення". Це вид кінознімання, об'єктами якого є серії графічних зображень або об'ємних фігур. Кожне зображення чи положення фігури відповідає певній фвзі руху, внаслідок чого при показі мультиплікації на екрані створюється ілюзія руху.
  
Мультфільми  піднімають настрій, дарують радість.      

В бібліотеці відбувся захід "У веселому кінозалі". Діти отримали інформацію про історію заснування Дня мультфільмів. Цікавилися історією появи мультиплікаціїї у світі. Дивилися мультфільми  на DVD.
Відповідали на запитання вікторини: "З яких книжок та мультфільмів ці герої?".                                                                                                                                                                                А потім всі дружно і весело шукали в залі  іграшки-героїв мультфільмів, які сховалися в різних куточках бібліотеки.
Всім сподобались пошуки: знайшли всіх героїв (інколи з підказкою). Гарний настрій був забезпечений на весь день.

субота, квітня 04, 2015

ЗАПРОШЕННЯ У КАЗКУ

                                                      СВІТ АНДЕРСЕНА
   Хто з нас у дитинстві не зачитувався казками Ганса Хрістіана Андерсена, не захоплювався пригодами ніжної Дюймовочки, маленьких Герди та Кая. Ось уже понад сто років ці твори - улюблене читання для дітей багатьох поколінь всіх країн світу. Світ Андерсена - загадковий, мінливий, сповнений глибинного філософського змісту, який дитина сприймає підсвідомо.   Ганс Хрістіан Андерссен, як ніхто, міг перетворити звичайне, буденне у фантастичне і дивовижне.   Андерсен запрошує дитину у казку, яка навчить її бачити навколо себе пркрасне, сприймати і віддавати добро, радіти життю, вірити у перемогу сонця над мороком.


Дівчинка хотіла знову їхати в далекий світ розшукувати Кая. Їй дали і чобітки, і муфту і чудове платтячко, а коли вона попрощалася з усіма, до воріт під'їхала карета з чистого золота... Принц і принцеса посадили її в карету і побажали щасливої дороги.


...Поліз солдат на дерево, спустився в дупло і опинився, як і казала відьма, у великомуу проході, де горіло кілька сотень ламп. Ось відчинив він перші двері. У! Там сидів пес і лупав на нього очима такими завбільшки, як чайні чашки... Відкрив він скриню. Матінко рідна! Скільки там було золота.


...У струмку росло багато латаття, їхне широке зелене листя плавало по воді. Найбільший лист був далі всіх від берега. До нього і підпливла стара жаба і поставила на ньому горіхову шкаралупку з Дюймовочкою...


І принц став придворним свинопасом. Його помістили в маленькій комірчині поряд із свинарнею, і там він мусив жити. Цілий день він сидів у своїй комірці, працював і на вечір зробив чудовий маленький горщичок. Навколо горщичка були навішані бубонці. Як тільки ставили горщик у піч і він закипав, бубонці мило дзвеніли і вигравали стару пісеньку. "Ах, мій любий Августін, все пройшло, все пройшло".


Тут мусила принцеса проспати ніч. Вранці її спитали, як вона спала. - Ой, дуже погано! - мовила принцеса. - Я цілісіньку ніч не стулила очей. Хтозна що було в моєму ліжку. Я лежала на чомусь твердому, і від цього у мене все тіло тепер у синцях! Просто жах!
Тоді всі побачили, що це справжня принцеса, якщо вона крізь двадцять матраців і двадцять пухових перин відчула горошину. Такою ніжною могла бути лише справжня принцеса.

 Жила собі на світі штопальна голка. Вона уявляла себе такою тонкою і так пишалася, ніби була справжньою швацькою голкою. - Будьте уважні, бо ви мене тримаєте, - сказала штопальна голка пальцям, які вийняли її з шухлядки. - Не впустіть мене. якщо я впаду на підлогу, мене, напевне, ніхто не знайде,  така тонка!



середа, квітня 01, 2015

ПТАХИ - ОКРАСА ПРИРОДИ

   1 квітня - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПТАХІВ
                                  
   Вже більше століття уся світова спільнота 1 квітня відзначає Міжнародний день птахів, який запровадили ще у 1906 році, підписавши Міжнародну конвенцію про охорону птахів, але масово стали відзначати Міжнародний день птахів у форматі інтернаціонального екологічного свята лише з 1994 року.
   Мета Міжнародного дня птахів - збереження видового різноманіття та чисельності диких птахів, залучення уваги громадськості до охорони птахів, проведення різних екологічних заходів і акцій. Навесні птахи повертаються в нашу країну після зимівлі в теплих країнах. Одними з перших в березні прилітають граки, слідом за ними - дикі гуси, качки, журавлі, лелеки, шуліки, чайки. У квітні прилітають дрозди, зарянки, зеленушки, зяблики, вівсянки та інші пернаті.
             - Цвінь-цвірінь! - Добридень, пташко!
             - Цвінь-цвірінь! - Весна прийшла.
             Прокидаються комашки від весняного тепла.
             - Цвінь-цвірінь! - Сідай на бильця...
             - Цвінь-цвірінь!  - ...На ганок мій. 
             Розправляй маленькі крильця, сіре пір'ячко помий.
             Розкажи, з країн яких ти повернулася сюди?
             Ось для тебе хліба крихти, вдосталь чистої води.
             На зелені свіжі віти в наш садок лети, полинь!
             - Цвінь-цвірінь! - Розквітли квіти.
            Сонце світить. - Цвінь-цвірінь.
                                                            (Н.Забіла                        

У фондах нашої бібліотеки є великий вибір літератури про птахів, 

                              Ой пташки ви, щебетушки, заспівайте тір-лі-лі,
                            Бо прийшла весна прекрасна для усіх нас на землі.
                                                                                              (М.Петрів)