четвер, березня 24, 2016

Сьогодні комікси - це модно!


Комікс - самостійний жанр, такий же великий, як література чи кіно. Існують дитячі, дорослі, інтелектуальні, сюрреалістичні, гостросоціальні, європейські, японські, розумні, дурні і безліч інших, найрізноманітніших коміксів. Комікс - середнє між літературою і мультфільмом, сплав графіки та прози. Комікси можуть бути як гумористичними, так і серйозними, трагічними. Вони вільні у виборі жанру.
Подивимось історію. Комікси отримали таку назву від американської фрази: "comics strips", "комічні смужки". Так на початку 20 століття в Америці назвали короткі гумористичні історії  в 6-8 картинках, які друкувалися в газетах. Потім ці смужки об'єднували і випускали у вигляді книги.  Сучасні комікси з'явилися в газетах США в 90-х рр. 19 століття. Особливого поширення вони набули в 30-х рр. 20 століття, в тому числі комікси відомого кінорежисера-мультиплікатора У.Діснея. Безпосередніми попередниками коміксу, або протокоміксамі, вважаються політичні французькі та англійські карикатури кінця 18-го століття. Навіть американські дослідники коміксу визнають, що в нього європейське коріння. Поява самого коміксу відбулася в результаті боротьби двох гігантів газетного бізнесу: угорського іммігранта Дж.Пуліцера і вихідця з Каліфорнії У.-Р.Херста. Боротьба за читачів вимагала використання нової поліграфічної техніки, введення кольору на газетній шпальті. Жовтий колір за багатьма характеристиками виявився найбільш технологічним. Вперше він був використаний в коміксі Річарда Аутколда "Жовтий хлопчина". Попутно цей комікс привів до виникнення терміну "жовта преса". Однак день народження коміксу до цих пір викликає чимало суперечок. Одні вважають, що першим коміксом потрібно вважати серію малюнків того ж Р.Аутколда в газеті "Уолд" в 1894 р.  "Витоки нових видів, або Еволюція крокодила".  Інші називають дату 5 травня 1895 р., коли народився образ "Жовтого хлопця".
Сформувалися основні тематичні різновиди: комікси про "дикій Захід" ("Westerners"); про пригоди суперменів; про пригоди в джунглях; про тварин; про злочини; про війну; "любовні"; науково-фантастичні; псевдоісторичні комікси. А так само комікси, що стисло і спрощено представляють твори класичної літератури.
Комікс треба вміти читати. Коміксами можна засмітити мізки, а можна отримати від них справжнє задоволення.

Наша бібліотека має у своїх фондах  комікси і для молодших, і для старших користувачів.




                        
  Всі бажаючі мають можливість передивитися, або взяти для домашнього читання комікси.



Бажаємо приємного читання!

вівторок, березня 22, 2016

Вода - це життя!


22 березня Всесвітній день водних ресурсів. Цей день почали відзначати з 1993 року у відповідності з рекомендаціями Конференції ООН з охорони навколишнього середовища та розвитку. 22 березня - це можливість нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів. ЩО ТАКЕ ВОДНІ РЕСУРСИ?     Водні ресурси - це поверхневі і підземні води, придатні для використання в повсякденному житті. Вода є найпоширенішою речовиною на землі, але й потреба у воді значна. Населення землі за добу використовує 7 млрд. т води. Україна є однією з найменш забезпечених водою серед країн Європи. У маловодні роки дефіцит води відчувається навіть у басейнах великих рік, тому в Україні проблема води завжди є і буде актуальною й гострою. Забезпеченність водними ресурсами є однією з неодмінних складових національної безпеки України. У результаті безконтрольної господарської діяльності кількість придатної для пиття води різко зменшилась.Але без води життя неможливе. Тому ми всі повинні зробити добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів. Вчасно закривайте кран на кухні та ванній кімнаті, не викидайте скляні та пластикові пляшки, пакети в річку, озеро, море. Якщо є можливість і бажання, очистить джерело, яке повністю замулене і може пересохнути влітку.
ВОДНІ РЕСУРСИ ПОТРЕБУЮТЬ ВАШОЇ УВАГИ І ДОПОМОГИ!!!     SOS!!!
21 березня був Міжнародний день лісів. Ліси теж під загрозою винищення. 
ЗБЕРЕЖЕМО НАШУ ЗЕМЛЮ БЛАКИТНОЮ І ЗЕЛЕНОЮ!!!

                                                            Земля буяє у щедротах,
                                             Рясні народжує плоди,
                                             Та в тім одвічная робота
                                             Животворящої води.
                                            (Лариса Зіганшина)


Кожного року обирається тема Міжнародного дня водних ресурсів, яка широко обговорюється в світі.  Тема дня 2016 року: " Водні ресурси та працевлаштування".     Тема 2016 року звертає увагу на ту роль, яку водні ресурси грають у створенні високоякісних робочих місць.

                                                                 Література:
  • Енциклопедія Сучасної України. Т5: Вод-Гн. -Київ: Інститут енциклопедичних досліджень, 2006. - 727 с.
  • Загальна гідрологія: Підручник для студентів вищих закл. освіти. - Київ: Фітосоціоцентр, 2000.- 263 с.
  • Пустовойт, В. Планета  - океан, або незвичайні властивості звичайної води. - Київ: Веселка, 1990.- 31 с.

понеділок, березня 21, 2016

Цей ліс живий!

21 березня - Міжнародний день лісів. Свято відзначають з 1971 року. Ініціатор - Європейська конфедерація сільського господарства, а підтвердила офіційний статус цього дня Генеральна Асамблея ООН. Мета проведення свята - нагадування всім жителям Землі про важливість збереження лісових та інших зелених насаджень, необхідність їх раціонального та розумного використання. Значення лісу важко оцінити. Ліс грає велику роль у створенні грунту. Зелені насадження зменьшують швидкість і силу вітру. Великий вплив лісів на водний баланс регіонів, гідрологічний режим річок, озер та водосховищ, ерозію грунту. Вплив лісу помітний далеко за його межами. Завдяки лісу збільшуються запаси підземних вод. Ліс зменшує руйнівну силу водяних потоків, знижує висоту повенів і  паводків. Ліс сприяє очищенню повітря від куряви та кіптяви. Лісові насадження дуже цінні для здоров'я людини. У лісі ростуть різні види квітів, кущів, ягід, грибів. Мешкають комахи, пташки, білочки, зайці, косулі, вовки,  інші лісові звірі (яких залишається все менше). І менше стає лісів на нашій планеті через людську недбалість.А тому Ліс потребує постійної турботи про його збереження та раціональне використання.

                             
                                                Цей ліс живий. У нього добрі очі.
                                       Шумлять вітри у нього в голові.
                                       Старезні пні, кошлаті поторочі,
                                       літопис тиші пишуть у траві.
                                       Дубовий Нестор дивиться крізь пальці
                                       на білі вальси радісних беріз.
                                       І сонний гриб в смарагдовій куфайці
                                       дощу напився і за день підріс.
                                       Багряне сонце сутінню лісною
                                       у просвіт хмар показує кіно,
                                       і десь на пні під сивою сосною
                                       ведмеді забивають доміно.
                                       Малі озерця блискають незлісно,
                                       колише хмара втомлені громи.
                                            Поїдемо поговорити з лісом,
                                            а вже тоді я можу і з людьми.
                                                                           (Ліна Костенко)
         

А куди діватися лісовим мешканцям, коли винищуються ліси?


На жаль, в Україні винищуються дерева. Лисиють Карпати. В глибині лісу - цілі просіки, на узліссі - пні. Часто рубають вночі. Що ми робимо?!!  Треба багато років, щоб виросло дерево. Наступні покоління будуть знати про ліси тільки по малюнках в підручниках. Та які слова вони скажуть в адрес своїх предків!!!  Чому ми не бережемо те, що маємо. Ліс потребує нашого захисту, нашого піклування.                                                                   SOS!!!

В бібліотеці представлена виставка, присвячена лісу, його мешканцям.








Література:

  • Вакулюк, П./ Вакулюк, Павло. Ліс - багатство країни. -Київ: Рад. школа, 1984. - 133 с..
  • Енциклопедія: Тварини і рослини світу. - Львів: Аверс, 2002. - 176 с.
  • Із життя тварин. - Харків: Ранок-НТ, 2002.- 176 с.
  • Лесная энциклопедия. В 2-х томах. - Москва: Советская энциклопедия, 1985.
  • Тварини: Енциклопедія для дітей. - Київ: Махаон-Україна, 2007.-64 с.

четвер, березня 10, 2016

Шевченківське слово живе...

Весна в Україні починається Шевченком. В березні він народився, в березні 1840 року вийшов у світ перший "Кобзар". Тарас Шевченко - поет, наділений і силою, і красою слова, щоденний співрозмовник. І, звичайно ж, у кожного він свій - Тарас Шевченко.
"Стоїмо перед Шевченком, як перед совістю народу і власною совістю. Стоїмо, як споконвіку світ стоїть під сонцем, і бути світові, поки сонце є в небі. Стоїмо перед задумою віків. Ховають вони в нетрях вічності велику таїну. А в цій тайні нам явне тільки одне: ми будемо на землі як нація, доки жива Шевченкова душа України. Станемо перед Шевченком серце до серця. Станемо, як перед власною совістю, і хай нам з небосяжного чола жертовною любов'ю до України освітить наше воскресіння і прийдешні многі літа пророцтво Поета." (Ярема Гоян).


В ці березневі дні в стінах бібліотеки звучали вірші Кобзаря у виконані дітей, бібліотекарів, гостей. Учні 3-х класів взяли участь в усному журналі "Тарас Шевченко - видатний син українського народу". Мандруючи сторінками журналу, діти узнали про життя Тараса, його родину. Цікавими для них були сторінки, які розповідали про талант Шевченка, як поета, прозаїка, художника. Із задоволенням діти переглянули мультфільми, які створені на основі віршів Тараса Шевченка і супроводжувалися музичним виконанням. Діти роздивлялися виставку, присвячену Кобзареві, і вибрали собі книги із творами Шевченка.







                                                                    В гості до старшокласників на поетичну годину "Уклін тобі, Тарасе!" завітав поет Анатолій Павлович Самойленко 






                                                              Літературні джерела:

  •  Гоян, Я. Воскреснемо!: Есе /Гоян, Ярема. - Київ: Веселка, 2000. - 335 с.
  •  Самойленко, А. Негаснуча зоря Тараса / Самойленко, Анатолій. - Київ: Майстер книг, 2014. - 304 с.
  •  "Тарас Шевченко в моєму житті": Розповіді, статті, нариси / Упоряд.О.Шарварок. - Київ:Фенікс, 2004. - 480 с.

понеділок, березня 07, 2016

Ти - жінка, королева, берегиня....



Подивіться у вікно - сьогодні вже не перший день весни, а надворі ще зимно, але прислухайтесь до себе і відчуєте, як бринить у вашому серці маленький дзвіночок. То дзвіночок надії, яка повертається до нас із весною, із прекрасним жіночим святом весни, краси, надії і любові. Знову починається краса... Краса в усьому: краса розквіту землі, кохання, краса у ніжності дівчат, у чарівності та загадковості жінок.
Все найкраще на землі від жінки: добро і краса, ніжність і ласка, любов і вірність, музика і поезія.                  Я - жінка. Я, дійсно, слабка половина.
                                      Нехай переможцям - лаврові вінки!
                                            Історію творять, звичайно, мужчини,
                                                 Але лише так, як захочуть жінки.
Одвічно стоять поряд слова: жінка-мати, жінка-сестра, жінка-дружина, розрадниця, кохана, єдина... Жінка така ж вічна, як зоряне оточення нашої планети.
                                  Весна у природі - це завше як диво,
                                  Так само і жінка буває вродлива,
                                  Буває примхлива, буває зрадлива...
                                  Нехай тільки кожна з них буде щаслива!
                                   
                                   Побажання від нашого колективу 

Усім ми хочемо щиро побажати, що на свої печалі дивилися у мікроскоп, а на радощі - у телескоп; щоб у пустелі вам завжди таланило на оазис, а в морі - на острів; щоб руки, простягнуті до вас, завжди були дружніми, а вуста коханими; щоб ваш сон був глибоким, життя легким, а гаманець важким! Нехай цього дня вас пестить весна крихітними чарівними дзвониками променів!
                                            Щастя! Усмішок! Добробуту у кожну сім'ю, у кожну оселю!                                                        




четвер, березня 03, 2016

Вітальна листівка любій матусі

                                                                              МАЙСТЕР-КЛАС














          Майстер-клас провели бібліотекарі з юними читачами - учнями 3-х класів школи № 43. Задоволення можна "прочитати" по обличчях дітей.  Будемо продовжувати!!!