пʼятниця, березня 27, 2020

Яскраві представники українського театру

  Коли увесь світ відзначає День театру, ми пропонуємо пригадати як цей вид мистецтва зародився в Україні та відзначити його яскравих представників.


   

  
  Початки українського аматорського театру належать до 7 квітня 1730 року, коли в будинку глухівського заводчика І.Миклашевського відбулася вистава. 
  Перший же в Україні стаціонарний театр відкрили 1795 року у Львові в колишньому костелі єзуїтів. У Києві ж перший такий театр з'явився у 1806 році, в Одесі - 1809, у Полтаві - 1810. 
  Становлення класичної української драматургії  пов'язане з іменами Григорія Квітки-Основ'яненка та Івана Котляревського. Останній, будучи директором Полтавського театру, написав для нього дві п'єси - "Наталка Полтавка" та "Москаль-чарівник".






Однією з найяскравіших сторінок українського театру було створення Театру корифеїв, оскільки він був першим професійним. Його було відкрито в місті Єлисаветграді (тепер м. Кропивницький). Засновником був Марко Лукич Кропивницький, що володів усіма театральними професіями.
  До складу трупи також увійшли Іван Карпенко-Карий, Микола Садовський, Панас Саксаганський, Марія Заньковецька та Марія Садовська-Барілотті. Багато сил театру також віддав український драматург Михайло Старицький. Серед найвідоміших постановок театру - "Запорожець за Дунаєм", "Катерина", "Продана наречена", "Галька" та "Енеїда".
  У 1885 році єдина досі театральна трупа розділилася на дві: одна - на чолі з М. Кропивницьким, інша - з М.Старицьким.
Театр проіснував 7 років, до початку Першої світової війни
.



  
  Новий період в історії національного театру розпочався в 1918 році, коли у Києві утворилися Державний драматичний театр та "Молодий театр" (з 1922 року - театр "Березіль") Леся Курбаса та Гната Юри. На театральній сцені з'явилася когорта талановитих акторів - Амвросій Бучма, Мар'ян Крушельницький, Олімпія Добровольська, Наталя Ужвій та інші. До експериментальних пошуків Леся Курбаса, якого було репресовано за часів сталінізму, і досі звертаються сучасні митці.






  Творчі надбання цих митців знаходять своє втілення, продовжують розвиватися у сучасній театральній школі, багатій талановитими особистостями. Серед них Ада Роговцева, Богдан Бенюк, Лесь Задніпровський, Анатолій Хостікоєв, Ольга та Наталя Сумські та інші. Любіть театр, підтримуйте артистів аплодисментами та криками "Браво!". Це найвища нагорода для них. Шануймо всіх, хто служить мистецтву, тому що вони творять чудо ім'я якому - ТЕАТР!

вівторок, березня 24, 2020

Сторінками улюблених книг

Щорічно під час весняних канікул проходить Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги. З цієї нагоди пропонуємо вам пройти цікавий тест.

неділя, березня 22, 2020

Краплини живої води

  До Всесвітнього дня водних ресурсів бібліотекою "Преображенська" був запланований екологічний турнір "Краплини живої води". Для учнів 8-го класу ми підготували цікаву і насичену програму. Але через ризики поширення короновірусу її довелося скасувати. Сподіваємося, що ситуація найближчим часом зміниться на краще, а поки що пропонуємо вам провести час з користю. Пройдіть цікавий тест і перевірте свої знання про воду.

Життя води у Світовому океані

 До Всесвітнього дня водних ресурсів, який щорічно відзначають 22 березня, бібліотека "Преображенська" підготувала виставку "Життя води у Світовому океані". Таку тему ми обрали не випадково, адже Світовий океан займає понад 70% поверхні планети Земля і містить 96% всієї води. Вода - це не тільки життєво необхідний людству ресурс, а й домівка для багатьох живих організмів.




 Пропонуємо також вашій увазі деякі цікаві факти про воду:

  • Людина на 60-80% складається з води і, насамперед, це залежить від віку. Наприклад, людський ембріон - 90%, новонароджена дитина - близько 80%, доросла людина - до 65%. З віком людина втрачає воду, що є однією з причин біологічного старіння.
  • Через організм людини при використанні водопровідної води протягом життя проходить 80-100 кілограм хімічних забрудників.
  • Понад 80% хвороб у світі передаються через воду.
  • В середньовіччі людина використовувала до п'яти літрів води на добу, що у двадцять разів менше від сучасної людини.
  • Близько 75% води ми використовуємо у ванній кімнаті, 5% використовуємо на кухні. 
  • Як не дивно, такий, на перший погляд, сухий фрукт як банан на понад 75% складається з води.
  • В школі всі ми вчили, що океанів 4, але з 2000-го року ситуація змінилася. Міжнародна гідрографічна організація виділила 5-ий океан - Південний. Щоправда це рішення поки не ратифікували. Цей океан поєднує південну частину Атлантичного, Індійського та Тихого океанів. 
  • Єдині ссавці з овальними еритроцитами - верблюди. Така особливість дає їм можливість безпечно переносити зневоднення. Тоді як круглі еритроцити людини при зневодненні починають злипатись і кров у буквальному сенсі гусне, у верблюдів еритроцити не злипаються і не змінюють в'язкість крові.
  • Доведено, що при нагріванні дистильованої води у мікрохвильовій печі з'являється ймовірність її вибуху. Це пов'язане з тим, що дистильовану воду можна нагріти вище за температуру кипіння.
  • Сьогодні на нашій планеті близько 1-го мільярда людей позбавлено можливості пити чисту воду. Тільки за останні 50 років за право доступу до води у світі відбулося більше 20-ти військових конфліктів.
 Тож бережімо воду і раціонально використовуймо її! Давайте разом робити усе можливе, аби цього дорогоцінного ресурсу вистачило не тільки нам, а й майбутнім поколінням!

Література:
  • Бєляєв, О. Людина-амфібія. Острів загиблих кораблів. Голова професора Доуеля. - Харків: Школа, 2005. - 512 с.
  • Верн, Ж. 20 000 льє під водою. - Харків: Школа, 2004. - 384 с.
  • Гінсон, К. До невідомих земель та нових морів. - Харків: Ранок, 2003. - 64 с.
  • Мак-Кензі, І. Приборкуючи хвилі та глибини. - Харків: Ранок, 2003. - 64 с.
  • Лущевська, О. З води у воду. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. - 128 с.
  • Нікуліна, А. Сіль для моря, або Білий Кит. - Харків: Віват, 2019. - 224 с.
  • Підводний світ. - Харків: Фоліо, 2007. - 319 с.
  • Підводний світ. - Харків: Промінь, 2003. - 64 с.
  • Рассоха-Дісс, М. Загадки океану. - Харків: Веста, 2010. - 96 с.
  • Росс, С. Глибинні чудовиська. - Харків: Веста: Видавництво "Ранок", 2003. - 48 с.
  • Риби. - Київ: Школа, 2002. - 48 с.
  • Слокам, Д. Навколосвітня подорож вітрильником наодинці. - Київ: "К.І.С.", 2011. - 240 с.
  • Тисяча і одна ніч: Арабські народні казки. - Харків: Торнадо, 2003. - 80 с.
  • Хемінгуей, Е. Старий і море. - Київ: Котигорошко, 1993. - 80 с.
  • Холл, С. Світ океану. - Київ: Махаон-Україна, 2001. - 48 с.






субота, березня 21, 2020

Поезія - це життя

Щорічно 21 березня ми маємо свято - Всесвітній день поезії. Цей день було встановлено за ініціативи ЮНЕСКО. "Поезія - це стан душі, коли вона увись летить. Слова складаються в вірші - співати хочеться і жить."

 Сьогодні ми хочемо познайомити   любителів поетичного слова з   авторкою поетичних збірок,   перекладачкою Галиною Крук. Письменниця живе і працює у  Львові. Переможниця Літературної премії імені Богдана-Ігоря Антонича "Привітання життя" (1997); лауреатка премії "Гранослов" (1997) та видавництва "Смолоскип" (1997). Авторка поетичних збірок для дітей та дорослих. Вірші та оповідання для дітей друкувалися в дитячих часописах та антологіях. 2 книжки перекладені 15-ма мовами світу. Написала українсько-англійську абетку для дітей, які тільки починають вчити англійську мову.

"Я не вмію писати вірші на замовлення. Для мене найгіршою мукою в дитинстві було прохання написати якийсь вірш на день народження тітці чи бабусі. Напевно, тому, що це виглядало як якась форма насилля над своїм творчим "я". З іншого боку, є ще відповідальність за те, що робиш. І якщо ти розумієш, що своїм текстом можеш когось спонукати до чогось, то тим більше відповідальний за те, що робиш." (Г.Крук)

Поезія

Галина Крук "Доросла"(Видавнитво Старого Лева)

"Боже, якщо ти планував мені стільки всього
треба було дати мені нерви, як корабельні канати

треба було мені дати шкіру огрублу, як парусина
треба було мені дати серце важке, як якір
щоб отак кинув його за борт -
і жодні хвилі його не зрушують з місця
у відкритому морі
у відкритому як рана морі
у відкритому як смертельна рана солоному морі
кажеш мені:
греби руками, дитино, греби руками,
доки я вигадую весла"


(Дуже відповідає стану нашої душі сьогодні як на мене)              
Книги  Галини Крук є в бібліотеці "Преображенська".

Весняний настрій

Наші вікна







четвер, березня 12, 2020

Невмирущий Кобзар

 "І мене в сем'ї великій, в сем'ї вольній, новій, 
  Не забудьте пом'янути незлим тихим словом."
                                                      Т.Г.Шевченко

                                                  
  206 років минуло від дня народження Т.Г.Шевченка, але й нині його слово живе серед нас. Його творчість стала частиною українського народу. Його вірші залишаються актуальними і  сьогодні. В рамках Шевченківських днів учні молодших класів школи №43 та бібліотека "Преображенська" провели спільний захід. На святковому концерті школярі натхненно декламували улюблені вірші поета, пригадали його біографію, обговорили провідні мотиви його творів. Насамкінець всі присутні переглянули цікавий відеоролик про дитячі та юнацькі роки Шевченка. Нашою ж бібліотекою було оформлено виставку "На гостини до Тараса". Для неї ми відібрали книжечки, які зорієнтовані саме на читача-дитину і містять невеликі за обсягом твори з яскравими ілюстраціями.





Література:
  • Шевченко, Т. Дитячий Кобзар. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2015. - 64 с.
  • Шевченко, Т. Заповіт Кобзаря: Вірші та поеми. - Донецьк: БАО, 2008. - 352 с.
  • Шевченко, Т. Кобзарик-школярик. - Донецьк: БАО, 2007. - 224 с.
  • Шевченко, Т. Мені тринадцятий минало. - Київ: Веселка, 1978. - 20 с.
  • Шевченко, Т. Мені тринадцятий минало. - Київ: Веселка, 1994. - 160 с.
  • Шевченко, Т. Садок вишневий коло хати. - Київ: Веселка, 1995. - 45 с.
  • Шевченко, Т. Сотник. - Київ: Дзеркало, 2003. - 20 с.
  • Шевченко, Т. У нашім раї на землі... - Київ: Веселка, 2016. - 159 с.




вівторок, березня 10, 2020

Знавці творчості Тараса Шевченка

Творчість Тараса Шевченка - святиня, якою дорожить і пишається український народ. Його вірші відомі кожному українцеві, бо "Кобзар" для нас - то є друга Біблія. Бібліотека "Преображенська" запропонувала учням 6-го класу перевірити наскільки добре вони знаються на цьому. Для того, щоб захід був цікавішим і веселішим, його було проведено у вигляді  квесту. Команди відшукували завдання що складені у вигляді кросвордів, ребусів, пазлів. Школярі не тільки проявили свою обізнаність у творчості Шевченка, а й дізналися для себе щось нове. Також вони мали змогу познайомитися поближче з виставкою, яку ми підготували до 206-ої річниці від дня народження Тараса Григоровича.   








Література: 
  • Шевченко, Т. Гайдамаки/Шевченко, Тарас. - Харків:Фоліо, 2011. - 667 с.
  • Шевченко, Т. Дитячий Кобзар/ Шевченко Тарас. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2015. - 64 с
  • Шевченко, Т. Заповіт Кобзаря: Вірші та поеми/Шевченко, Тарас. - Донецьк: БАО, 2008. - 352 с.
  • Шевченко, Т. Кобзар/Шевченко, Тарас. - Київ: Країна мрій, 2010. - 424 с.                        
  • Шевченко, Т. Назар Стодоля. Драми та поетичні твори/ Шевченко,Тарас. - Київ: Видавець Карпенко Вадим Миколайович, 2005. - 106 с.
  • Шевченко, Т. У нашім раї на землі/Шевченко,Тарас. - Київ: Веселка. 2016. - 159 с.                                                                    _________
  • Тарас Григорович Шевченко: невідомі сторінки життя. - Київ: АВІАЗ, 2013. - 72 с.
  • Тарас Шевченко. Погляд через століття. Петріківський розпис. Альбом дитячих робіт. - Київ: ФОП Дьченко А.В., 2010 - 32 с.
  • Вічний як народ: Сторінки біографії Т.Г.Шевченка. - Київ: Либідь, 1998. - 272 с.
  • Жур, П.В. Шевченківський Київ/ Жур, Петро Володимирович. - Київ: Дніпро, 2013- 288с.
  • Зоре моя вечірняя...Т.Г.Шевченко й одвічна жіноча таїна.- Київ:Слов'янський град, 2002.- 136 с.
  • Ковтун, Ю.І. Кохані жінки Шевченка: Тарасові музи/ Ковтун, Юрій Іванович. - Київ:Україна, 2004. - 207 с.
  • Огієнко, І. Тарас Шевченко/ Огієнко, Іван. - Київ: Наша культура і наука, 2002. - 440 с.






пʼятниця, березня 06, 2020

Екскурсія у світ книжок

  Читати уважно і вдумливо навчає школа, а бібліотека допомагає залучати до читання, пропагує книгу, розвиває художній смак. Сьогодні до нашої бібліотеки завітали учні 1-го класу школи  № 43 і для них ми провели пізнавально-оглядову екскурсію. Малеча дізналася що таке формуляр, чим відрізняється абонемент від читального залу, як потрібно поводитися з книжками. Щоб ще більше зацікавити дітей, бібліотекарі запропонували їм переглянути нові дитячі книжечки. Школярі із задоволенням роздивлялися художню літературу, енциклопедії, бережно гортали сторінки, ділилися враженнями.








четвер, березня 05, 2020

Весняні поробки

  Весна - чудова пора року! Все довкола оживає, природа прокидається від зимового сну. Для того, аби створити весняний настрій ми провели для учнів 43 школи майстер-клас. Діти виготовили поробку "Весняна галявинка". Прикрасили її зеленою соковитою травкою, першими весняними квіточками, метеликами та пташками. Нехай вона нагадуватиме про те, що на зміну зимовій холоднечі прийде весняне буйство кольорів та довгоочікуване тепло.